Kan Merkezi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahilinde İki tane Kan Merkezi Bulunmaktadır:

  • İbn-i Sina Hastanesi Kan Merkezi
  • Cebeci Hastanesi Serpil Akdağ Kan Merkezi

TARİHÇE

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi  İbn-i Sina Hastanesi Kan Merkezi 1985 yılında kurulmuştur. Merkez ilk yıllarında az sayıda personel ile çok küçük  alanda hizmet vermiştir. Zaman içerisinde hasta sayısının artması ile birlikte yeni bir mekana ihtiyaç duyulmuştur.1999 yılında kan merkezi bu günkü yeri olan İbn-i Sina Hastanesi 0. kata taşınmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Serpil Akdağ  Kan Merkezi ise Cebeci Hastanesinde Radyoloji Binası yanında şu an ki binası 6 Mayıs 1998 tarihinde Erdoğan Akdağ Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından restore edilmiş ve kan merkezi olarak hizmete açılmıştır.

 kanmerkezleri

KAN MERKEZİMİZİN MİSYONU

Kan Merkezlerimiz yapı itibari ile kan bağışı için gelen vericilerin rahatça kanlarını verip istirahat edebileceği şekilde tasarlanmıştır. Kan merkezlerimiz kan bağışı (tam kan ve trombosit) almakta, ayrıca hastanemizin tüm birimlerine kan ürünü sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tanı amaçlı Coombs testleri, eritrosit alt grupları yapılmaktadır. Hematoloji-Onkoloji ve İmmün Yetmezlikli hastalar için kan ürünleri ışınlaması için ayrıca gama-radyasyon cihazımız bulunmaktadır.

Kan merkezlerimiz 2000 yılından otomasyon sistemine geçmiştir. Tüm kayıtlar otomatik ortamda yapılmaktadır. Kullandığımız “Hemonline” Bilgisayar programı bir ilktir ve Ulusal bir sistemdir. Tarafımızdan geliştirilen bu sistem Kızılay’ın tüm merkezlerinde kullanılmaktadır.

Kullandığımız  kan ürünleri etiketleme sistemi Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kan Transfüzyon Derneği ve T001 nolu kodu aldığımızdan  dolayı ürünlerimiz  dünyanın her yerinde kabul gören ve kullanılabilirdir. Türkiye’de bir ilke hizmet açmıştır.

Kan Merkezi ürün ve hizmet sunumunu gerçekleştirmek için uyguladığı faaliyetleri planlı kontrol altında ve sürekli geliştirerek yürütmek amacıyla Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarını yürütmektedir.

Vizyonumuz, ürettiğimiz kan ürünlerinin kalitesi, güvenirliliği ve deneyimli ekibimizin üstünlükleri ile bilinen Bölgesel Kan Merkezi ve Türk  Transfüzyon Tıbbi Kan Bankacılığı için bir ilham kaynağı olmaktır.

Amacımız:  Hasta ihtiyacı olan kan ürünlerini hiçbir zorlukla karşılaşmadan gönüllü vericiler yardımı ile sunmak ve Türkiye ve Dünyadaki tüm Kan Merkezlerinin aynı standartlarda olmasını sağlamaktır.

kanmerkezleri1

kan damlası

Unutmayınız ki kan bağışı hayati önem taşımaktadır.
Her bağış üç kişinin hayatını kurtarır.

Kan Bağışlarınız için iletişim Bilgileri

              İbni Sina Hastanesi Kan Merkezi Sıhhiye Telefon:0312 508 28 45

             Serpil Akdağ Kan Merkezi Cebeci Yerleşkesi Telefon:0312 595 67 14

Kan Kardeşim Olur musun