Türkiye’nin en eski ve en köklü Göğüs Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi Yenilenerek ve Tescillenerek Hizmete Açıldı

Türkiye’de bir ilk Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, 3’üncü basamak  olarak onaylanan Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı (AD)’nın Yoğun Bakımı Ünitesi’ni hizmete açtı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi AD, Türkiye’nin en köklü ve en eski göğüs cerrahisi merkezleri arasında bulunuyor. Toraks travmalı, akciğer ya da yemek borusu ameliyatı olan hastalar için yoğun bakım gerekir. Bu nedenler ile Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ında 30 yıldır yoğun bakım ünitesi vardı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde bulunan Göğüs Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi; Ankara Üniversitesi Rektörlüğü desteği ile yenilendi.  Bu son yenileme ile birlikte standartları yükselen Göğüs Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi,  Sağlık Bakanlığı yetkileri tarafından denetlenerek 3’üncü basamak yoğun bakımı ünitesi tescili de aldı. İkisi izolasyon odası olmak üzere toplam 9 yataklı olan 3’üncü basamak Göğüs Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi,  Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş tarafından yeniden hizmete açıldı.

Göğüs Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi’nde non-invaziv ve invaziv monitorizasyondan ventilasyona kadar ileri düzeyde sağlık hizmetleri deneyimli göğüs cerrahisi doktorları, hemşireleri ve personeli ile veriliyor. Bu yenileme 3’üncü basamak yoğun bakım tescili ile birlikte yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan akciğer nakli için de önemli bir alt yapı oluşturuyor.