Prof. Dr. Meral Beksaç’tan uluslararası alanda Ülkemizi ve Fakültemizi gururlandıran başarı

Tüm Dünyadan 1200 hematolog ve onkoloğun katıldığı Cornell Üniversitesi tarafından başlatılan, Uluslararası bir fakülteden oluşan, Lenfoma ve Miyeloma Kongresi 26-28 Ekim 2017 tarihlerinde New York‘ta gerçekleştirildi.

Her yıl lenfoma ve miyelom alanlarında en başarılı sunum özetlerine ödül veriliyor. Bu yıl, ödül, ilk kez Bir Türk bilim insanına verildi. Multipl Miyelomada minimal kalıntı hastalığı belirlemek için kullanılan Akım Sitometri ve PET-CT’nin her ikisinin negatifliğinin hastalık nüksünü önceden belirleyebileceğini gösteren araştırmaya “en başarılı temel bilim miyelom” ödülü verildi.

Araştırmayı sunan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı Doku ve Kordon Kanı Bankası Sorumlusu Prof. Dr. Meral Beksaç, ödülü, diğer araştırmacılar Uzm. Dr. Mustafa Merter, Uzm. Dr. Uğur Şahin, Yrd. Doç. Dr. Klara Dalva adına kongre başkanı Prof. M. Coleman ile Miyelom Günü Başkanı Prof. R. Niesvisky’den aldı.

Bu kongrelerde, ilk kez Türkiye’den bir araştırmacıya bu ödülün ödül verilmiş olması Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi için gurur kaynağı oldu.