Geniz Eti Büyümesi Çocuklarda Beden ve Zeka Gelişimini Olumsuz Etkileyebilir


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Özgürsoy, bademcik ve geniz eti büyümesine bağlı kalitesiz nefesin verimli uykunun önüne geçtiğini, bunun da çocuğun büyüme ve gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi. Çocukların büyümesi için gerekli büyüme hormonunun ancak derin bir uykuda salgılanabileceğini belirten Dr. Özgürsoy, genizi kapalı olan çocukların kaliteli, derin bir uykuya dalamadığını ve bu nedenle büyüme hormonu salgısında eksiklik yaşayabileceğini söyledi. Ayrıca burnu tıkalı çocuğun iştahının da kapalı olacağını ekledi.

Dr. Özgürsoy, bazı bilimsel çalışmalarda büyük geniz etinin tekrarlayan orta kulak iltihabı gelişiminde de rolü olduğunun bildirildiğini ve bu nedenle sık orta kulak iltihabı geçiren çocukların geniz bölgesinin yumuşak kameralarla endoskopik muayene edilmesi gerekliliğine dikkati çekti. 

Doç. Dr. Özgürsoy, büyümüş geniz eti ve bademciklerin ağız ve diş sağlığını bozması bir yana kalitesiz nefes ve uyku da solunum durması sorunları çocuğu obezite, kalp hastalığı ve zeka geriliğine kadar götürebilir” diyerek aileleri uyardı. Doç. Dr. Özgürsoy, geniz eti büyümesi probleminin, burunda kesi ve yara olmadan ağız içinden nokta atışı yapılarak tedavi edildiğini ifade etti.