Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Miktad Bozer Ankara Tıp’ta Kök Hücre Bağışı

Ankara Tıp Mezunu Dekan Ankara Tıp’ta Kök Hücre Bağışı YaptıIMG_5698 [Sayfayı Tweetle]

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı Doku Bankası ve Terapötik Aferez Merkezi’nde yine önemli bir nakil gerçekleştirildi. Kordon Kanı Bankamızın gönüllü vericileri arasında yer alan ve aynı zamanda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarından olan Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Miktad Bozer, uygun alıcının bulunması üzerine Terapötik Aferez Merkezimizde gerçekleştirilen işlemle kök hücre bağışında bulundu. Akraba Dışı Doku Bankası Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç ile Terapötik Aferez Merkezi Sorumlu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan’ın gözetiminde, gönüllü verici Prof. Dr. Miktad Bozer’den toplanan kök hücreler, nakil merkezine ulaştırılarak alıcıya başarılı bir şekilde nakledildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk de bu anlamlı günde mevkidaşı Prof. Dr. Miktad Bozer’i yalnız bırakmadı.

IMG_5700Başından sonuna kadar titizlikle yürütülen bağış süreci
Nakil sürecinin ayrıntılarını aktaran Prof. Dr. Meral Beksaç şu bilgileri paylaştı: “Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Miktad Bozer, Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku Bankası’na (TRAN) yıllar önce kayıt olmuştu. İki ay öncesine kadar kendisine bağışta bulunacağı herhangi bir uygun alıcının olduğuna dair bilgi gelmedi, ta ki Türkiye’de yaşayan ve aile bireyleri içinde uygun vericisi olmayan bir hastadan yine Doku Bankamıza tarama başvurusu gelene kadar. Gerçekleştirilen ilk tarama sonucunda TRAN’da, 4/4 uygunluk gösteren verici adayı olarak saptanan Prof. Dr. Miktad Bozer’den istenilen ek kan örneğinin gönderilmesinin akabinde, yapılan yeni doku tiplendirmesi sonucunda uyumunun 10/10’a yükseldiği görüldü.  Bunun sonucunda nakil merkezi, nakil tarihini 25 Aralık 2013 olarak belirledi.

Prof. Dr. Miktad Bozer, derslerini ve programını ayarlayarak bu tarihi kabul etti ve 20 Aralık 2013 tarihinden itibaren de GCSF (Granülüsit Koloni Sitümüle Edici Faktör) uygulamasına başlandı. 23 Aralık 2013 tarihinde kandaki kök hücre miktarının yeteri düzeye yükseldiği görüldü ve aferez cihazına bağlanarak kök hücre toplanmasına geçildi. Yaklaşık 4 saat süren bu işlemin ardından elde edilen ürünün miktarı belirlenerek (ürün içindeki kök hücre miktarı sayılarak) TRAN elemanı tarafından naklin yapılacağı merkeze ulaştırıldı. Prof. Dr. Bozer’den alınan kök hücreler, nakil merkezinde 25 Aralık 2013 tarihinde başarıyla gerçekleştirilen bir operasyonla alıcıya nakledildi.

IMG_5701“Hekimler bağışta bulunarak örnek olmalı”
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Miktad Bozer duygularını şöyle yansıttı: “Bu tür bağışları başta biz hekimler yapmalıyız ki diğer insanlara da bu davranışımız örnek olsun. Daha önce, muhtemelen uzmanlığım sırasında Ankara Üniversitesi Akraba Dışı Doku Bankası’na bağışta bulunmuştum. Uygun alıcının çıktığı bana söylenince seve seve gelip bağışta bulundum. Bir Ankara Tıp Fakültesi mezunu olarak kendi Fakültemde böyle bir bağışta bulunmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum.”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Terapötik Aferez Merkezi Sorumlu Öğretim Üyesi ve Türk Aferez Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, “Kandan her türlü hücrenin ve komponentin ayrılmasına imkan veren aferez, 1994 yılında Türkiye’de ilk defa bir bilimsel ünite olarak Ankara Tıp Fakültesi’nde kuruldu, yine ilk olarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Terapötik Aferez Yüksek Lisans eğitimi başlatıldı” dedi.

Türkiye’nin ilk kandan kök hücre nakli yapan merkezi
Prof. Dr. Osman İlhan, Türkiye’nin en büyük ve en bilimsel Merkezi olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Terapötik Aferez merkezi öncülüğünde ülkemiz genelinde 60 merkez kurulduğunun da altını çizdi. 2013 yılında 15 Bin işlem yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Osman İlhan, Aferez Merkezi’mizin en çok Yoğun Bakım, Dermatoloji, Gastroentereloji, Hematoloji, Nöroloji alanlarına hizmet verdiğini dile getirdi. Türkiye’de ilk defa 1992 yılında“kandan kök hücre naklinin” Aferez Merkezimizde yapıldığını belirten Prof. Dr. İlhan, bugün itibariyle Ülkemizde yıllık 3 Bin nakil gerçekleştirildiğini, bunun da Avrupa ülkeleri arasında 4. Sırada olduğumuzu gösterdiğini vurguladı. Prof. Dr. İlhan, Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren TürkKök’ün (Gönüllü Verici Bankası) kurulmasıyla bu rakamın 4 binler civarına çıkacağını ifade etti.