Fakültemiz Çocuk Hastanesi’nde Tedavi Gören Minikler Ameliyathaneye Artık Akülü Arabayla Gidecek

Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfı (HASVAK), Fakültemi Çocuk Hastanesi’ne 10 adet akülü araba armağan etti. Sedye ile ameliyata giden çocuklarda oluşan endişe ve korkunun önüne geçmeyi amaçlayan sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde armağan edilen arabalar, 29 Mart 2018 tarihinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Rektör Yardımcısı ve Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Bahaddin Güzel, Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. A. Rüçhan Akar’ın da katıldığı bir törenle teslim edildi.

İstenildiğinde çocuklar tarafından kullanılabilen, ameliyata girerken ise hemşirelerin elindeki kumandalarla hareket edecek olan arabalar sayesinde çocuklara önemli ölçüde psikolojik destek sağlanacak.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, HASVAK Yönetim Kurulu Başkanı Engin Öztürk projeden bahsettiği zaman heyecanlandığı belirterek, “Çünkü çocuklar ve Çocuk Hastanemiz bizim için çok önemli. Engin Hanım, çocukların ameliyathane korkularını azaltmak, kaygılarını gidermek ve onları daha keyifli bir ortamda tedavilere yönlendirmek için bu projeden bahsetti. Çok ilgimi çekti ve hoşuma gitti. Arkadaşlarım da bu projenin çok iyi olacağını söylediler. Bugünkü tabloda tüm çocuklarımız çok mutlu. Benim de arabalardan birine binip dolaşasım geldi. Bu sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdiği için Engin Hanıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

HASVAK Yönetim Kurulu Başkanı Engin Öztürk de çocukların ameliyathaneye gideceği zaman sedyeye bindirilmekte zorlanıldığını vurgulayarak, “Anneler veya hastane görevlileri çok sıkıntı çekiyordu. Projeyi deneyince çok yararlı olduğunu gördük. Patentini de alıyoruz ve Türkiye’ye yayılmasını istiyoruz. Hocalarımızdan aldığımız güçle bunu devam ettireceğiz.” dedi.