Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dünyada Bir İlk Robotik Cerrahi ile Kafa Tabanı Tümör Ameliyatı

Robotik Cerrahide ülkemizin öncü kurumu olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yine büyük bir başarıya imza atıldı. Fakültemiz Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Uz. Dr. Ümit Eroğlu, bir hastamıza pür robotik cerrahi ile kafa tabanı tümör ameliyatı gerçekleştirerek Türkiye ve Dünyada bir ilke imza attı. Türkiye’de çoğu cerrahi operasyonların başlatıcısı konumunda bulunan Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalımız, tamamen robotik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilen bu operasyon ile yine bir ilke imza atarak ülkemize, üniversitemize ve fakültemize haklı bir gurur yaşattı.

Tamamen robotik cerrahiye uygun olarak dizayn edilen Fakültemiz İbni Sina Ameliyathanesinde gerçekleştirilen operasyonun mimarı olan Uz. Dr. Ümit Eroğlu şu bilgileri aktardı: “Bu hastamızın boyun 2. omurunda kemik hasara neden olan bir kitlesi mevcut idi. 1 ay önce dış merkezde yapılan tetkiklerine göre hızlı büyüme olan ve neredeyse kemik bütünlüğü kaybolan hastaya transoral-ağız içinden cerrahi planladık.  Daha öncesinde kemik yapısal bütünlüğü bozulduğu için hastamıza boynunun arkasından sabitleme cerrahisi yaptık.

Türkiye ve Dünyada İlk
İleri navigasyon sistemleri eşliğinde KBB tarafından ağız içi ekartör sistemi yerleştirildi. Daha sonra hastadan birkaç metre uzak bir yerden cerrahi konsol ile robotik cerrahi işlemi yapıldı. Ameliyat sırasında çalışılan frozen-patoloji sonucu maalesef metastaz ile uyumlu geldi. Ameliyat olan bu hastamız dünyada pür robotik cerrahi ile kafa tabanı tümör ameliyatı olan ilk ve tek vakadır. Daha önce yayınlanan vakalar robot yardımlı cerrahilerdir. Bu hastaya özgü olarak robotik cerrahi oldukça etkili bir şekilde kullanıldı.”

Robotik cerrahinin birçok avantajı var
Uz. Dr. Eroğlu robotik cerrahi ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Dünyada Robotik cerrahi günümüzde üroloji, genel cerrahi, kalp damar cerrahisi ve jinekoloji gibi birçok cerrahi tıp alanında çok etkin olarak kullanılıyor. Bu yaklaşımın, minimal invaziv olması, cerrahın ulaşamayacağı ve/veya göremeyeceği yerlere 3 boyutlu ulaşım sağlaması, dar alanda el ve bilek hareketlerinin daha serbest olması, daha hızlı iyileşme süreleri, daha az hastanede kalış gibi güçlü cerrahi yönleri bulunuyor.

Robotik cerrahi Beyin cerrahisi ameliyatlarında önü açık ve çalışılması gereken bir alan
Robotik cerrahi, beyin cerrahisi hastalıklarında kendine henüz rutin bir kullanım alanı bulamamış durumda. Oysa ki dünyada ki ilk robotik cerrahi denemeler hep beyin cerrahisi alanında oldu. Dünyadaki beyin cerrahisi üzerine olan birkaç örnek daha çok robot yardımlı cerrahiler olarak görülüyor. Ancak henüz robotik cerrahinin geçirmesi gereken önemli bir evrim bulunmaktadır. Robotik cerrahinin, beyin cerrahisi ameliyatlarında yardımcı veya bu hastada olduğu gibi uygun vakalarda kullanımının artması kaçınılmaz gibi görünüyor.”
Operasyonda bulunan hekimlerimize teşekkürler
Uz. Dr. Eroğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Yapılan bu robotik cerrahi operasyon, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hasan Çağlar Uğur ve Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Şükrü Çağlar‘ın destekleri ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Cem Meço’nun katkılarıyla başarıya ulaştı.”